Rubriky
Sociální a zdravotní služby

Schází nám či neschází K-centrum?

Od 1. ledna 2020 je zrušena registrovaná sociální služba K-centrum. Část jeho činností, týkající se  výměnného programu, byla převedena pod Terénní programy, které poskytují Sociální služby města Orlová, p. o..  Služby jsou zaměřeny na bezplatné a anonymní poskytování základního sociálního poradenství v přirozeném prostředí, tedy v terénu uživatele služby včetně výměnného programu.

V rámci Terénní služby dochází k výměně použitého injekčního materiálu přímo v terénu, na ulici. Terénním pracovníkům se podařilo navázat nové kontakty se závislými osobami, které doposud nevyužívaly žádné sociální služby. Pracovníci našli místa, kde se závislé osoby zdržují a díky tomu mohli navázat na nový koncept práce s uživateli, který spočívá nejen ve výměně použitého injekčního materiálu za materiál čistý, ale také v prevenci zdravotních rizik, snižování dopadů užívání drog, společenské odpovědnosti a v podpoře řešení závislosti. Uživatelé výměnného programu mají jasně nastavena pravidla pro využívání výměnného programu. Musí odevzdávat použité injekce a dostávají za ně nové, sterilní, a to pouze v počtu „kus za kus“. Uživatelé jsou motivováni k zodpovědnému odevzdávání použitých jehel. Stává se, že také ve svém okolí vyhledávají a sbírají volně pohozené jehly. Navíc díky poradenství, které je poskytováno současně s výměnou injekčního materiálu, se podařilo motivovat nejednoho uživatele k vyřízení dokladů, sociálních dávek, vyhledání bydlení a práce. Někteří přijali na doporučení odborného pracovníka  léčbu své závislosti. Jsou odkazováni na služby navazující na službu terénních programů, a to Červený kříž a Modrý kříž.

V letech 2020 a 2021 terénní služba spolupracovala s 99 uživateli, kteří byli závislí na Pervitinu. Za období dvou let bylo vyměněno 44 620 čistých jehel za použité a k tomu bylo nalezeno dalších 807 použitých jehel v terénu. Tyto byly sesbírány pracovníky Terénního programu a Městskou Policií. Veškerý použitý materiál byl předán k odborné likvidaci.

Změna konceptu poskytované služby vedla ke změně v užívání služby klienty. Díky terénní práci je sociální služba poskytována cíleně a je dostupná i těm osobám, které se dříve ocitaly mimo dosah jakékoliv pomoci. Uživatelé ambulantní služby K-centra nejvíce využívali výměnu aplikačního materiálu, ale neměli zájem o řešení dalších svých problémů, a to se evidentně změnilo.

Podívejme se společně na výměnný program v období 2011 – 2021. Jste překvapeni?

N. K.