Rubriky
Opravy a investice

Jak dál s energiemi?

Dnešní nejistá doba plná zdražování základních potřeb občanů a především hrozba velkého skoku cen energií pro většinu občanů v našem městě nedává nikomu tak potřebné jistoty do budoucna. Také veřejné instituce, včetně základních škol, školek a nemocnic mají obavy z budoucích cen energií. Ze všech stran slyšíme o nutnosti šetření energiemi a využívání čisté energie. Cesta sice finančně náročná, ale do budoucna nezbytná. Budoucnost patří energetickým komunitám, tedy obcím či společenstvím, které si sami vyrábějí teplo nebo elektrickou energii, vesměs z obnovitelných zdrojů. Vždy je to o domluvě. Obce nebo obyvatelé se dohodnou, že vybudují vlastní zdroje energie, např. fotovoltaickou nebo větrnou elektrárnu, a vyrobenou energii (v tomto případě elektrickou) budou spotřebovávat za mnohem výhodnějších podmínek. Přebytky jdou pak do veřejné sítě, přičemž zisky může komunita dále využívat, třeba na svůj rozvoj.

A jak by to mohlo být výhodné pro naše město? Nevyužité střechy budov v majetku města a příspěvkovým organizacím mohou být pokryty fotovoltaickými panely. Vyrobená energie tak může pomoci našemu rozpočtu.

Zhruba 150 miliard korun, takový má být objem evropských prostředků na podporu modernizace energetiky, takzvaný Modernizačního fondu. Za tyto peníze by obce, města, kraje, developeři, malé a střední podniky, družstva, SVJ, a další aktivní občané mohli v rámci programu na podporu komunitní energetiky postavit solární panely, komunitní teplárny, bioplynové a dobíjecí stanice, a ušetřit tak spoustu peněz na účtech za elektřinu. Z celého balíku ale všem těmto aktérům půjde podle návrhu Ministerstva životního prostředí jen 2,3 miliard korun, tedy asi 1,5%.

P. N. + M. Š.